ANASAYFA HABER ARA RESMİ İLANLAR VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
İran Tehdidi03 Şubat 2016

HABER ARA


Gelişmiş Arama
HATAY   BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNE DOĞRU..

HATAY BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNE DOĞRU..

Tarih 18 Nisan 2012, 17:44 Editör ferit lif

Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş dün Samandağ dan Serinyola kadar mevcut belediye başkanlarını kahvaltılı bir toplantıda bir araya getirdi.

                HATAY   BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNE DOĞRU..

                                                                                  FERİT LİF

      Hatay da 2014 yılında yapılacak yerel seçimlerde BÜYÜK ŞEHİR BELEDİYESİ için seçim yapılacağını Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Hatay Gazeteciler Cemiyetini ziyareti sırasında resmen kamuoyuna açıklamıştı.

   Büyük Şehir Belediyesi ile ilgili kanunun önümüzdeki süreçte TBMM den çıkacağını da yine AK Parti sözcüleri tarafından açıklanmıştı.

  Anlaşılan Hatay da “mülki sınırları “ kapsayan bir büyük şehir belediye projesi bir yıla kadar gerçekleşecek.

  Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş dün Samandağ dan  Serinyola  kadar mevcut belediye başkanlarını kahvaltılı bir toplantıda bir araya getirdi. Yörenin ve belediyelerin sorunları üzerine sohbet amaçlı toplantıda bazı  CHP li belediye başkanları Başkan Savaş’a şaka yollu SAYIN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI  Şeklinde hitap etmişler. Başkan Savaş’ta  Büyük şehir belediye projesi konusunda kamuoyunun bildiği bilgilerin dışında bir bilgiye sahip olmadığını ifade etmiş ve demiş ki; “sizin bildikleriniz dışında bir bilgim olsaydı sizinle paylaşırdım.”

   Başkan Savaş AK Partiden Büyük Şehir Belediye Başkanı Olur mu bilemiyorum  ama görünen şu ki; bu gün itibarı ile Hatay AK Partide Başkan Savaş’tan daha güçlü bir aday görünmüyor. Çünkü Başkan Savaş  üç yıla yakın hizmet süresi içersinde Antakya da hem altyapıda hem de üst yapıda,  çok ciddi hizmetlere imza attı.Antakya’yı köy görüntüsünden kurtardı ve çağdaş bir kent haline getirdi.Hürriyet caddesinin trafiğe kapatılması ve turizme açılması ,Antakya tarihinde çok büyük bir devrimdir.Dilerim tarihi kurtuluş caddesi de bir gün  bu güzelliğe kavuşturulur.

  AK Partide Başkan Savaş dışında Büyük şehir belediye başkanlığına aday olabileceği söylenen bir diğer isimde Adalet Bakanı Sadullah Ergin . Hatay AK partide Bakan Ergin ve Başkan Savaş dışında ciddi bir aday ismi konuşulmuyor.

  Büyük şehir belediye seçimlerinin AK Parti ile CHP arasında geçeceğini ancak 100 bin oya sahip  MHP nin anahtar parti olacağını tahmin ediliyor. Daha doğrusu seçimin sonucunu MHP’nin tavrı belirleyebilir deniliyor.

       Diğer tarafta yerel seçimlerin yaklaşmasına rağmen parti içi çekişmelere sahne olan Hatay CHP de Büyük Şehir Belediye Başkan ada arayışları da başlamış görünüyor. Suzan Alhasoğlu ve Milletvekili Hasan Akgöl şimdilik öne çıkan aday adayları arasında sayılıyor. Milletvekili Hasan Akgöl’ün adaylığını öne çıkarmak isteyen parti örgütleri değil, beraber seçildiği dört milletvekili ona adaylığı bir parti görevi olarak vermek   istiyor.Çünkü Büyük Şehir Belediye Başkanlığını kazanamaz ise milletvekilliği görevine devam ediyor. Hatay CHP de örgütlerle milletvekilleri arasındaki soğuk savaşta, Hasan Akgölün özellikle ilçe kongrelerinde diğer milletvekilleri ile ters düşmesi ve kongrelere katılarak hatta seçilen yönetimlere isim vermiş olmasının nedenlerinden biride Büyük Şehir adaylığının ortaya atılmış olmasından kaynaklanıyor.

   Geçtiğimiz seçimlerde milletvekili adayı olarak, Hatay CHP de yaptığı çalışmalarla herkesin gönlünde taht kuran  ve Hatay siyasi tarihine adını altın harflerle yazdıran, Suzan Alhasoğlu “benim gönlümde milletvekili olmak var. Ama partimin bana vereceği her görevi büyük bir şerefle yerine getirmekten onur duyarım.”diyor. CHP tabanında ve partinin yönetim kademelerinde Suzan Alhasoğlu adaylığının  Hasan Akgöl adaylığından daha çok maya tutacağını çok sayıda partili söylüyor. Hatta  Hatay CHP yi yakından tanıyan deneyimli siyasetçiler diyor ki ” milletvekili seçimlerinde Suzan Alhasoğlu ve Nihat Matkap’ın çalışması sonucunda CHP dört milletvekili çıkardı ve Hasan Akgöl milletvekili seçildi.Bunun içindir ki; CHP nin Büyükşehir Belediye Başkan adayı  Suzan Alhasoğlu olmalıdır.Ayrıca aydın ve cesur bir kadın siyasetçi olması da CHP için büyük bir şanstır”

   Hatay Büyük Şehir Belediye seçimleri üzerine yazılara erken başladık.Ama bu konudaki yazılarımızın devam edeceğini belirtmek isterim.

  

  

Bu haber 4712 defa okunmuştur.

| More

Güncel

MİLLETVEKİLİ TOPAL BİR GÜN GAZETESİNE SERT ELEŞTİRİ

MİLLETVEKİLİ TOPAL BİR GÜN GAZETESİNE SERT ELEŞTİRİ MİLLETVEKİLİ TOPAL BİR GÜN GAZETESİNE SERT ELEŞTİRİ

SAMANDAĞ CHP den SELİN SAYEK BÖKE YE DESTEK

SAMANDAĞ CHP den SELİN SAYEK BÖKE YE DESTEK SAMANDAĞ CHP den SELİN SAYEK BÖKE YE DESTEK

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

VİDEO ARA


Altyapı: MyDesign Haber Sistemi